Drapanie to jedna z instynktownych potrzeb każdego kota. Niestety bardzo często cierpią na tym nasze meble, dywany czy ściany. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego drapaka dla kota. Z niniejszego artykułu dowiecie się jakie są powody kociego drapania, jaki drapak wybrać dla Waszego kota, jak również w jaki sposób zachęcić kota do korzystania z drapaka.

Powody kociego drapania

Zwykło się uważać, że podstawowym powodem kociego drapania jest ostrzenie pazurów. Jest to prawdą, ponieważ podczas drapania kot usuwa martwe części pazurów przednich łap. Jednak nie jest to jedyny powód. Koty podczas tej czynności znaczą także swój teren za pomocą feromonów znajdujących się na spodach ich łapek. Drapaki wykorzystywane są przez koty również do przeciągania się, co robią z upodobaniem szczególnie po przebudzeniu się. Zakup odpowiedniego modelu drapaka jest więc niezwykle istotny nie tylko ze względu na ochronę naszych mebli, ale też komfort naszego kota.

Jak wybrać odpowiedni drapak dla kota?

Wybór drapaka nie powinien być przypadkowy. Warto poprzedzić go odpowiednią obserwacją zachowań naszego pupila.

Jeśli nasz kot uwielbia drapać fotele i kanapy przeciągając się przy tym, dobrym wyborem będzie drapak stojący. Nie bez znaczenia jest jego wysokość, która powinna być dostosowana do wielkości kota. Drapaki stojące są często wyposażone również w podesty, które stanowić mogą świetny punkt obserwacyjny dla kota. Znajdziemy także modele z budkami, w których nasz pupil może znaleźć świetne schronienie. Jeśli dysponujemy w domu odpowiednio dużą przestrzenią, wtedy idealnym rozwiązaniem może okazać się duża konstrukcja składająca się z kilku elementów do drapania, budki, legowiska oraz doczepionych zabawek. Drapaki stojące z tego typu dodatkami świetnie nadają się nie tylko do ostrzenia pazurów, ale też zabawy i odpoczynku. Dzięki zamontowanym odpowiednio dużym budkom zapewnią naszemu kotu także świetnie schronienie oraz miejsce do obserwacji.

Koty lubiące z upodobaniem drapać dywan bardziej docenią drapaki poziome. Znajdziemy je w bardzo różnych rozmiarach. Na uwagę zasługują także modele drapaków, które można zamontować na ścianie. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku pupili, które za cel upodobały sobie nasze tapety.

Jeśli nasz kot lubi drapać turlające się przedmioty, wtedy idealną opcją może okazać się walec pokryty sizalem, którego dodatkową atrakcją jest umocowana na sznurku piłka. Po wybraniu odpowiedniego dla naszego pupila modelu pamiętajmy, aby ustawić go w odpowiednim miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Wciśnięcie drapaka w najdalszy kąt mieszkania nie przyniesie zamierzonych skutków, ponieważ kot lubi przebywać blisko człowieka.

Jak zachęcić kota do używania drapaka?

Z zakupem drapaka z pewnością wiążemy ogromne nadzieje. Co jeśli kot nie chce z niego korzystać? Wtedy powinniśmy zastosować kilka sztuczek, aby go do tego przekonać. Przede wszystkim powinniśmy mu dać do zrozumienia, że korzystanie z drapaka wiąże się z przyjemnością. W tym celu świetnie sprawdzą się drobne smakołyki, którymi możemy nagradzać kota jak tylko zechce użyć drapaka. Jeśli nadal nie jest zainteresowany, wtedy do wyboru mamy kilka opcji. Możemy spróbować spryskać drapak wyciągiem z kocimiętki bądź skropić go delikatnie walerianą. Użyteczne w zachęcaniu kota mogą być różnego rodzaju zabawki, które możemy także przymocować do samego drapaka. Podczas zabawy wędką z myszą czy z piórkami możemy skutecznie znęcić kota, pokazując mu jak przyjemne i ciekawe może być korzystanie z drapaka. Koty potrafią uczyć się przez powtarzanie. Dlatego ciekawym sposobem, który również może okazać się użyteczny podczas przekonywania kota do drapaka, jest pokazanie mu jak można drapać.

Przyzwyczajanie kota do gadżetu, jakim jest drapak, może wymagać od nas sporo energii i zaangażowania. Konieczna może być kilkakrotna zmiana ustawienia drapaka, dodanie zabawek czy przymontowanie innych elementów, które skłonią kota do używania go. Warto jednak poświęcić odpowiednio dużo czasu na przyzwyczajenie kota i dostosowanie drapaka do jego potrzeb, aby stworzyć dla pupila miejsce, które może z czasem naprawdę pokochać.

Drapaki są jednymi z podstawowych elementów kociej wyprawki. Ich zakup uchroni nasze meble i ściany przed zniszczeniem oraz zapewni naszemu kotu komfort, bezpieczeństwo i satysfakcję podczas zabawy.

Sprawdź koniecznie drapaki dla kota dostępne w naszej ofercie

Komentarze

  • Marta 2019-11-26 10:44:01

    U mnie drapak uratował meble, inaczej nie dało się zostawić kota w salonie bo dostawał szału, ogólnie obowiązkowe akcesorium

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć