Panujące na dworze wysokie temperatury nie dają się we znaki jedynie ludziom. Również i zwierzęta o wiele szybciej męczą się, gdy na dworze jest ponad trzydzieści stopni. Z pewnością też każdy z nas ma swoje ulubione sposoby na walkę z upałami. Co jednak zrobić, aby choć nieco ulżyć w tym gorącym okresie, naszemu kochanemu futrzakowi?

Kocia fizjognomia

W dużej mierze to jak kot znosi upał zależy od tego jakiej jest rasy, czy też jak wygląda. Z resztą podobnie sprawa ma się z ludźmi; im człowiek chudszy tym łatwiej mu znieść wysokie temperatury. W przypadku kotów jednak nie chodzi głównie o ich wagę, a ilość, jak i rodzaj sierści, którą noszą na sobie. Dlatego też jeśli chcesz ulżyć kotu w trakcie upału na bieżąco przeczesuj jego sierść w celu eliminacji podszerstka, czy też zbędnej sierści, które to stanowić mogą dodatkową warstwę ciepła nagrzewającą kocie ciało.

Warto brać jest pod uwagę także to jakiej rasy jest kot, gdyż na przykład persy, czy też koty brytyjskie charakteryzują się krótkimi nosami. Kot o krótkim i spłaszczonym nosie może mieć szczególne trudności z oddychaniem w trakcie upałów, co doprowadzić może do niewłaściwej cyrkulacji powietrza i zbędnego nagrzania się kociego organizmu.

Kot to nie człowiek

Kot to nie człowiek więc nie powie nam, że nie chce mu się jeść, czy też pić. Oczywiście to, że nasz kot w trakcie upałów ma zmniejszony apetyt możemy zauważyć, jednak widząc to nie powinniśmy pozostać bezczynni.

Kiedy na dworze skwar, a nasz pupil porusza się niemrawo, jest leniwy i senny oznacza to tylko, że jest mu gorąco. W takim przypadku nawet jeśli nasz kot nie lgnie do jedzenia, nie powinniśmy mu go całkiem odbierać. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie pory posiłku na chłodniejszy okres dnia.

Z kolei jeśli chodzi o wodę, powinniśmy zapewnić kotu swobodny do niej dostęp. Świetnym rozwiązaniem w tym przypadku jest wykorzystanie automatycznego poidła do wody firmy Trixie, które nie dość, że w regularnych odstępach czasu dozuje wodę, to jeszcze ją schładza, co również pozytywnie wpływa na to jak nasz pupil radzi sobie z upałem.


Podróże

Co do zasady podróż z kotem w trakcie wysokich upałów powinno odłożyć się na inny, nieco bardziej przystępny dla ludzi i zwierząt termin. Jednak przecież nie zawsze jest to możliwe. W końcu nierzadko musimy stoczyć prawdziwy bój w pracy o to, by wziąć urlop. Innym razem, z kolei, urlop planujemy z dużym wyprzedzeniem nie wiedząc na jaką pogodę natrafimy. A i pozostawienie kota samego w domu nie wchodzi przecież w grę, tym bardziej gdy za oknem skwar. Na szczęście przygotowaliśmy i na taką ewentualność dogodne rozwiązanie.

Na stronie naszego sklepu znaleźć można zestaw składający się z transportera firmy Capri i maty chłodzącej. Sam transporter wykonany jest z plastiku i posiada otwory gwarantujące właściwą cyrkulację powietrza w jego wnętrzu, czyli po prostu przewiew. Z kolei mata wykonana z nylonu zapewnia efekt chłodzenia podczas kontaktu z ciałem kota. Co ważne nie wymaga ona dodatkowego źródła chłodzenia, prądu, czy też wody, a działa przez kilka godzin.

Spacery

O wiele lepiej wysokie temperatury znoszą koty wychodzące na dwór. Więc jeśli to tylko możliwe dobrze jest wypuścić swojego futrzaka na pewien czas na zewnątrz. W końcu nasze domy, czy też mieszkania również nagrzewają się w czasie upałów.

Wypuszczając, czy też wyprowadzając kota na dwór pamiętać musimy o tym, żeby nie robić tego w południe, gdy temperatura jest najwyższa, gdyż spacer nie przyniesie ulgi, a zupełnie inny, niepożądany efekt. Najlepiej jest zatem wyjść z kotem na spacer o poranku, czy też pod wieczór, kiedy to słońce nie daje się już tak bardzo we znaki. Jednak nie wszystkie koty lubią opuszczać swoje cztery kąty. Jak sobie z tym poradzić?

Przygotuj mieszkanie

Także to w jakim środowisku znajduje się kot w trakcie upałów ma niezwykle duże znaczenie. Gdy na dworze panuje nieznośny skwar warto jest zadbać o to, by kot miał dostęp do wszystkich pomieszczeń w domu, tak, żeby mógł schłodzić się na łazienkowych kafelkach, czy też chłodnej podłodze w przedpokoju. Dobrze jest także w miejscach niespecjalnie nasłonecznionych za dnia rozłożyć specjalne maty chłodzące.

Maty chłodzące firmy Trixie wykonane z nylonu niezwykle pozytywnie wpływają na chłodzenie kociego organizmu w gorące dni. I nie dość, że maty te nie są drogie, to nie wymagają także żadnego dodatkowego źródła chłodzenia, prądu, czy też wody. Są także wielokrotnego użytku, a więc posłużą z pewnością przez długie miesiące.

Podsumowując, pamiętaj o swoim kocie w trakcie upałów, gdyż i on męczy się, gdy jest gorąco. Ponadto także i koty mogą doznać np. udaru ciepłego, czy też przegrzania organizmu. Przygotuj więc odpowiednio mieszkanie, jak i samego kota na upalne dni. Zaopatrz się w poidło dla kota, jak i maty chłodzące, aby wraz ze swoim futrzanym pupilem w możliwie najbardziej komfortowych warunkach spędzić ten gorący, wakacyjny okres.

Z kocim pozdrowieniem

Sprawdź również czym możesz pozbyć się brzydkiego zapachu z kuwety

Komentarze

  • Heni 2019-12-02 13:58:35

    U mnie koty schodziły do piwnicy w domu i tam czekały na nadejście lepszych czasów :D czyli jak się okazało dopiero października

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć