Z pewnością niejednokrotnie dane wam było zaobserwować nasłuchującego psa. W końcu psy pochwalić się mogą o wiele lepszym słuchem od ludzi. Czy jednak widzieliście nasłuchującego kota? Bo my musimy przyznać, że nie, a prawda jest taka, że koty mają o wiele lepszy słuch od psów. I to o całą oktawę! W gwoli ścisłości dodamy także, że koci słuch jest o 1,6 oktawy wrażliwszy od słuchu człowieka.

Jeśli dotychczas nie wiedzieliście o tym jak bardzo wrażliwy i dobry słuch mają wasze koty to z pewnością nie wiedzieliście również o tym, że koty posiadają zdolność odrzucenia, czy też swego rodzaju wyłączenia dźwięków, które ich w danym momencie nie interesują. Mając więc to na uwadze można pokusić się o nieco żartobliwe stwierdzenie dotyczące tego, że koty słyszą tylko to co chcą usłyszeć. Jednak czy na pewno tego typu stwierdzenie należy traktować jedynie w formie humoreski? To już pozostawiamy Wam do oceny.

Problemy uszne

Pomimo tego, że koty posiadają tak dobry słuch również i one mogą doświadczyć problemów z uszami. Szacuje się, że problemy uszne ogólnie zwierząt, a więc nie chodzi tutaj jedynie o koty, stanowią główną przyczynę wizyt u weterynarza. I dlatego też warto jest na bieżąco obserwować swojego pupila pod kątem problemów ze słuchem.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zgodnie z treścią tego starego powiedzenia lepiej jest zapobiegać problemom usznym u kotów niż je leczyć. W związku z tym przygotowaliśmy kilka produktów, które pomóc mogą w utrzymaniu higieny usznej u kota.
Przede wszystkim, jeśli chcesz zadbać o zdrowe uszy swojego kota sprawdź płyn i chusteczki do uszu od firmy Trixie. Ponadto warto jest także stosować nożyczki do strzyżenia o zaokrąglonych końcówkach , które umożliwiają obcinanie sierści w miejscach trudno dostępnych takich jak łapy, okolice oczu, czy też uszu. Cykliczne skracanie sierści u kota w okolicach uszu w dużym stopniu wpływa na utrzymanie higieny w tym miejscu, jak i też zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co jest niezwykle ważne w zapobieganiu ewentualnym infekcjom.

Skąd jednak to drapanie?

Kot zaczyna systematycznie potrząsać łebkiem, czy też drapać uszy wówczas, gdy dane jest mu borykać się z infekcją, tudzież chorobą ucha. Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha wewnętrznego są pasożyty takie jak na przykład świerzbowiec, który przyczynia się do powstawania zmian skórnych w postaci przeczosów, grudek i plam, które po prostu swędzą. Szczególnie młode kocięta narażone są na dolegliwości tego typu.
Do zapalenia ucha u kota dojść może także w wyniku choroby skórnej, działania grzybów, czy też bakterii takich jak na przykład gronkowce. Duże znaczenie ma także gatunek kota, a więc i długość przewodu słuchowego. Im przewód słuchowy dłuższy tym większa szansa i prawdopodobieństwo, że nasz futrzany przyjaciel doświadczy zapalenia ucha. Ponadto uważać należy także podczas ewentualnych kąpieli kota, gdyż pozostawienie ucha wilgotnym może sprzyjać rozwoju pasożytów, czy też bakterii.

Leczenie

Leczeniem zapalenia ucha u kota powinien zająć się lekarz weterynarii. Leczenie zapalenia ucha środkowego u kota trwa zazwyczaj około czternastu dni. Niezbędne jest też użycie antybiotyku przypisanego przez lekarza weterynarii. Ponadto wielce prawdopodobnym jest przypisanie przez lekarza kropli miejscowych służących do płukania zakażonego miejsca takich jak na przykład dostępne u nas krople do płukania uszu Biofaktor, które nie tylko działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, ale i również, co jest niezwykle istotne, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo. Zaznaczamy także, że krople te są dostępne bez recepty i można je stosować profilaktycznie. Co jednak, gdy przypisane przez lekarza weterynarii leki nie przyczyniają się do wyzdrowienia kota?
W przypadku, w którym przypisane przez lekarza weterynarii leczenie nie przynosi pożądanych efektów i nasz kochany futrzak w dalszym ciągu walczy z dolegliwością ucha, bądź nawet uszu, niezbędna okazać się może operacja. Wówczas lekarz przeprowadza operację skutkującą odsłonięciem przewodu słuchowego u kota, które to odsłonięcie zapewni właściwą wentylację ucha.

To jednak nie musi być wszystko

Nieprzyjemna przygoda z zapaleniem ucha środkowego u kota wcale nie musi zakończyć się, czy to po udanym leczeniu przy wykorzystaniu antybiotyków, czy też nawet operacji ucha. Bardzo często po przebytym zapaleniu ucha środkowego u kota występują powikłania. Do najczęściej występujących powikłań po przebytej chorobie ucha środkowego u kota należy krwiak ucha, który powstać może w wyniku ingerencji kota w wewnętrzną część ucha, przy wykorzystaniu pazurów. Jeśli zaobserwujesz u swojego kota krwiaka niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii, aby ten przeprowadził zabieg jego wycięcia!
Zapalenie ucha środkowego to niezwykle nieprzyjemna choroba u kota, ale występująca dość często. Dlatego też nie wolno ci zapominać o ciągłym obserwowaniu swojego futrzanego przyjaciela, gdyż wcześnie zaobserwowane u kota nietypowe zachowanie może zaoszczędzić Tobie, jak i przede wszystkim kotu sporo stresu, ale i przede wszystkim cierpienia. Pamiętaj też, że profilaktyka przy wykorzystaniu odpowiednich do tego celu środków może przynieść wiele dobrego.
Z kocim pozdrowieniem.

Sprawdź jak łatwo wybrać transportem dla Twojego kota

Powiązane produkty

Komentarze

 • Kamil_wawa 2019-11-21 16:02:44

  Najlepszy jest płyn, po prostu aplikuje się podczas drapania i problem z głowy

 • H 2019-11-27 09:22:03

  Mam 3 koty i tylko dwa normalnie reagowały, myślałam - jeden dziwny, niestety okazało się, że bez antybiotyku się nie obędzie. Mija już 3 miesiące i jak się dba to się ma, nic nie wraca. Dbajcie o uszy kociaków!!!!

 • Wanda 2019-12-01 16:22:47

  Tak trzeba dbać o kociaki bo są miluskie

 • Marcin 2020-01-07 10:03:36

  Normalnie kupujecie krople do uszu, kilka aplikacji i jest po problemie. W razie gdyby był nawrót kołnierz dla kota na 3 dni i też po problemie. U mnie pomogło i wszystko działa.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć