Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski, potocznie nazywany Brytyjczykiem, jest największym krótkowłosym kotem. Zachwyca swoim futrem, które jest wyjątkowo gęste oraz krótkie, a w dotyku przypomina plusz. Dlatego też często nazywany jest „żywym pluszakiem” bądź „misiem”.

Obecnie kot brytyjski należy do najpopularniejszej rasy na świecie. Najbardziej rozpoznawalnym umaszczeniem tej rasy jest niebieski z pomarańczowymi oczami.

Charakter

Kot brytyjski ma zrównoważony charakter, jest pogodny oraz inteligentny. Brytyjczyk jest mało absorbującym kotem, szybko znajduje najwłaściwsze dla siebie miejsce w domu. Nie jest natrętny ani męczący, nie sprawia również problemów. Jak każdy kot potrzebuje bliskości ale zachowuje pewien dystans w kontaktach z ludźmi. Kot tej rasy lubi być głaskany, jednak nie przepada za noszeniem na rękach. Kot Brytyjczyk jest przyjacielski i cierpliwy, bardzo rzadko wykazuje zachowania agresywne. Żyje w zgodzie z innymi domowymi zwierzętami, absolutnie nie jest konfliktowy.

Wygląd

Rasa ta charakteryzuje się proporcjonalną, zwartą budową ciała. Kot brytyjski krótkowłosy ma dość dużą głowę z charakterystycznymi fałdami oraz dobrze rozwiniętymi policzkami. Oczy szeroko rozstawione, w zależności od umaszczenia – kolor oczu jest pomarańczowy, złocisty lub miedziany. Ma dobrze rozwiniętą klatkę piersiową, krótkie oraz silne kończyny, zaokrąglone łapki oraz gruby ogon. Szata tej rasy jest krótka, miękka i dość gęsta. Maść u kota brytyjskiego występuje w około 150 odmianach, zaczynając od jednobarwnej niebieskiej, przez czarną, rudą, białą aż po dwubarwną pręgowaną we wszystkich podstawowych kolorach.

Zdrowie i pielęgnacja

Kot brytyjski to zdrowa rasa, ale oczywiście jak w przypadku każdego kota nie można wykluczyć pewnych chorób. Rasa ta genetycznie obciążona jest kardiomiopatią przerostową, jak również wielotorbielowatością nerek (PKD). Kot brytyjski należy do kotów brachycefalicznych, dlatego ze względu na skrócony pyszczek, często występuje niedrożność kanalików nosowo-łzowych, co objawia się nadmiernym łzawieniem z oczu.

Koty brytyjskie nie mają specyficznych wymagań, jeśli chodzi o utrzymanie i nie potrzebują specjalnych czynności pielęgnacyjnych. Wystarczy regularne wyczesywanie sierści w okresach linienia, sprawdzanie uszu i przycinanie pazurów.  

Kot brytyjski jest ulubioną rasą na kocich wystawach. Ludzie cenią jego zrównoważony charakter jak również charakterystyczne, pluszowe futerko. Nie bez powodu rasa ta kojarzona jest z pluszowym misiem ????PowrótTa strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. czytaj więcej
Polecamy

Antybakteryjny i niezbrylający żwirek dla kota - zadbaj o higienę i bezpieczeństwo swojego domu.

więcej
plenuade