Kot bengalski

Niesamowity rozrabiaka, psotnik oraz wesołek czyli kot bengalski jest nie lada wyzwaniem wychowawczym. Wyglądem przypomina lamparta, rasa ta jest krzyżówką kota domowego z dzikim kotem bengalskim z Azji Południowo-Wschodniej

 

Charakter

 

Kot bengalski jest wyjątkowo czuły i bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Jest wyjątkowo żywiołowy oraz ciekawski. Jest przyjazny oraz łagodny względem domowników, natomiast nieufny w stosunku do obcych. Rasa ta jest wyjątkowa aktywna, zwinna i wesoła. Kot bengalski wyróżnia się sporym temperamentem, który jednak potrafi okiełznać. Jest to więc zdecydowanie rasa zrównoważona. Kot bengalski uwielbia zabawę, jak również jest świetnym towarzyszem przy wszystkich czynnościach domowych, ponieważ bardzo lubi być blisko człowieka. Bardzo łatwo zaprzyjaźniają się z innymi zwierzętami domowymi.  Cechą charakterystyczną jest fakt, że rasa ta przejawia zachowania psów, ponieważ bardzo łatwo jest go nauczyć  chodzenia na smyczy i zabierania na spacery, jak również aportowania. Kot bengalski wydaje dźwięki bardzo podobne do gaworzenia dziecka i bywa dość głośny.

Decydując się na konta bengalskiego należy zdawać sobie sprawę, że pomimo łagodnej natury, koty te przejawiają pewne cechy związane ze swoim pochodzeniem. Musimy pamiętać o tym, że kot ten jest wyjątkowo skoczny i ruchliwy, wręcz uwielbia wspinaczki wykonywane na meblach. Ponadto, kot bengalski kocha wodę, chętnie chlapie się w wannie, pije wodę prosto z kranu, bądź małej wanienki, wkładając przy tym do niej obie przednie łapy.

 

Wygląd

 

Sylwetka kota bengalskiego jest wyjątkowo smukła, elegancka, a równocześnie umięśniona. Masa ciała waha się w granicach 5-9 kg.  Kot tej rasy ma zaokrągloną głowę z charakterystycznym profilem w kształcie łuku. Na policzkach oraz szyi poprzeczne pasy, a na czole charakterystyczna pręga w kształcie litery M. Uszy zaś osadzone są wysoko, pochylone ku przodowi i zaokrąglone na końcu. Kot bengalski ma owalne oczy, barwy bursztynowej, brązowej, żółtej lub zielonej. Tułów u bengalów jest długi, kończyny proste, szczupłe, tylne nieco dłuższe niż przednie. Włos u tej rasy jest krótki, miękki i jedwabisty w dotyku. Cechą unikalną jest tzw. „glitter” czyli połysk, uzyskany dzięki złoto zakończonym pojedynczym włosom. Kot bengalski ma umaszczenie pręgowane, które może być klasyczne lub cętkowane.

 

Zdrowie i pielęgnacja

 

Pielęgnacja kota bengalskiego nie należy do bardzo czasochłonnych. Rasa ta nie ma tendencji do nadmiernego linienia, w związku z czym wystarczy przeczesać kota kilka razy w miesiącu. Kot tej rasy lubi kąpiel, natomiast nie należy robić tego zbyt często ze względu na możliwość naruszenia ochronnego filmu skórnego. Oczywiście raz na jakiś czas należy sprawdzić uszy oraz w miarę potrzeby przyciąć pazury. Kot ten rzadko choruje, do tej pory nie stwierdzono żadnej choroby genetycznej charakteryzującej tę rasę. Natomiast zwraca się uwagę iż u kotów bengalskich można spodziewać się postępującego zaniku siatkówki (PRA), kardiomiopatii przerostowej (HCM), wypadania rzepki, torbielowatości nerek czy trichomonadozy. Długość życia tej rasy to około 9-15 lat.

 

Kot bengalski jest wyjątkowo towarzyski, kocha zabawy, jest inteligentny. Nie robi problemów innym zwierzętom domowym, a momentami swoim zachowaniem przypomina wiernego psiaka. Zgodzisz się ze mną, że posiadanie takiego pupila w domu to prawdziwy skarb?PowrótTa strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. czytaj więcej
Polecamy

Antybakteryjny i niezbrylający żwirek dla kota - zadbaj o higienę i bezpieczeństwo swojego domu.

więcej
plenuade