Korzyści płynące z posiadania kota

Korzyści płynące z posiadania kota

Koty to wspaniałe stworzenia. Warto pamiętać, że mają ogromny wpływ na wiele aspektów życia swoich właścicieli. Dowiedz się jakie korzyści płyną z posiadania futrzaka w Twoim domu!

Poniżej przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem korzyści jakie przynosi posiadanie w domu kota:

  • Kot sprawia że lepiej się czujemy

Kocie mruczenie działa na nas kojąco. Redukuje poziom stresu i pozwala się zrelaksować oraz odprężyć. Dzięki temu spada ilość hormonów stresu w naszym organizmie a zwiększa się natomiast produkcja serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

  • Kot wzmacnia nasz system odpornościowy

Przebywanie ze zwierzętami wzmacnia nasz system immunologiczny. Potwierdzony badaniami jest fakt, iż osoby u których w domu są koty chorują o 15-20% rzadziej niż te, które nie mają stałego kontaktu z futrzakiem. Co więcej, okazuje się że obecność kota powoduje wytwarzanie w organizmie przeciwciał, mogących zapobiegać infekcjom oddechowym, a nawet astmie.

  • Kot pomaga leczyć depresje

Kocia miłość jest bezwarunkowa i właśnie dlatego doprowadziła naukowców do przypuszczenia, że koty mogą pomóc uleczyć zarówno umiarkowaną jak i ciężką depresje wśród ludzi. Dowiedziono również, że osobom chorym psychicznie, którym pozwalano opiekować się kotami odzyskiwali równowagę ducha.

  • Kot jako terapia na ból

Felinoterapia – czyli jedna z metod zooterapii, dowodzi że kot ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Położenie kota w bolącym miejscu ciała uśmierza ból. Spowodowane jest to ujemnym jonizowaniem jego sierści. Bolące miejsce jonizowane jest dodatnio, w związku z tym po zetknięciu z sierścią dochodzi do zneutralizowania jonów.

  • Posiadanie kota wydłuża życie

Bardzo interesujący jest fakt, że osoby, które otaczają się kotami żyją o 4-5 lat dłużej od osób niemających kontaktu z futrzakami. Badania bowiem potwierdzają, że drgania akustyczne o częstotliwości 20-140 Hz przyczyniają się do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi.  Kocie mruczenie wpływa również pozytywnie na układ nerwowy, stabilizuje rytm serca, jak również usprawnia krążenie krwi.

Zgodzisz się ze mną zatem, że warto mieć w domu mruczącego przyjaciela?PowrótTa strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. czytaj więcej
Polecamy

Antybakteryjny i niezbrylający żwirek dla kota - zadbaj o higienę i bezpieczeństwo swojego domu.

więcej
plenuade